EN – Read in English

Kalkulator Ar-Rahnu 2026

Ar-Rahnu membiayai hingga 80% nilai emas anda. Bank (Muamalat, Bank Islam) mengenakan hingga 11.25% setahun atas pembiayaan, manakala TEKUN dan YaPEIM mengenakan upah simpan RM0.50 hingga RM1.00 setiap RM100 nilai emas sebulan. Pada harga hari ini, 10 g emas 916 bernilai kira-kira RM 4,981.76. Masukkan emas anda.

Kadar disemak Harga emas Read in English

Emas anda

Harga lalai ialah harga emas tulen hari ini (RM 543.86 segram). Masukkan harga segram penyedia untuk anggaran lebih tepat.

Keputusan

Pembiayaan

RM 3,985.41

Bank Muamalat · 11.25% setahun atas pembiayaan

Ringkasan
Nilai emas (marhun)RM 4,981.76
Pembiayaan (80% nilai emas)RM 3,985.41
Caj sebulanRM 37.36
Jumlah caj 6 bulanRM 224.16
Jumlah tebusRM 4,209.57
Kadar setahun atas pembiayaan11.25%
Had kedai pajak gadai (2% sebulan)RM 478.25
Caj terendahTEKUN · RM 149.46

Iklan

Bandingkan penyedia Ar-Rahnu

PenyediaCajPembiayaanSebulanJumlah cajSetahun setara
Bank Muamalat11.25% setahun atas pembiayaanRM 3,985.41RM 37.36RM 224.1611.25%
Bank IslamHingga 11.25% setahun atas pembiayaanRM 3,985.41RM 37.36RM 224.1611.25%
TEKUNRM0.50 setiap RM100 nilai emas sebulanRM 3,985.41RM 24.91RM 149.467.5%
YaPEIM CareRM0.75 setiap RM100 nilai emas sebulanRM 3,985.41RM 37.36RM 224.1611.25%
YaPEIM BisnesRM1.00 setiap RM100 nilai emas sebulanRM 3,985.41RM 49.82RM 298.9215%

Ikut emas dan tempoh dalam kalkulator. Bank Islam menerbitkan siling 11.25%; kadar sebenar anda mungkin lebih rendah.

Kadar Ar-Rahnu 2026

PenyediaModelKadarMargin pembiayaanTempoh
Bank MuamalatTawarruq, kadar keuntungan11.25% setahun atas pembiayaan80%18 bulan
Bank IslamTawarruq, kadar keuntunganHingga 11.25% setahun atas pembiayaan80%18 bulan
TEKUNUpah simpanRM0.50 setiap RM100 nilai emas sebulan80%6 bulan
YaPEIM CareUpah simpanRM0.75 setiap RM100 nilai emas sebulan80%6 bulan
YaPEIM BisnesUpah simpanRM1.00 setiap RM100 nilai emas sebulan80%6 bulan

Tidak disenaraikan: Bank Rakyat, Agrobank dan MAIDAM tidak menerbitkan kadar semasa yang dapat kami sahkan; Pos Ar-Rahnu (RM0.56) dan YaPEIM Prestij mempunyai angka yang bercanggah atau satu sumber sahaja.

Cara caj Ar-Rahnu dikira

  1. Nilai emas (marhun) = berat × ketulenan × harga emas tulen segram.
  2. Pembiayaan = hingga margin penyedia (80%) × nilai emas.
  3. Bank (tawarruq): caj sebulan = pembiayaan × kadar setahun ÷ 12.
  4. Upah simpan: caj sebulan = nilai emas ÷ 100 × kadar setiap RM100.

Iklan

Caj 6 bulan ikut berat emas 916

Emas 916Nilai hari iniPembiayaan 80%Bank MuamalatTEKUN
1 gRM 498.18RM 398.54RM 22.44RM 14.94
5 gRM 2,490.88RM 1,992.70RM 112.08RM 74.70
10 gRM 4,981.76RM 3,985.41RM 224.16RM 149.46
20 gRM 9,963.52RM 7,970.82RM 448.38RM 298.92
50 gRM 24,908.79RM 19,927.03RM 1,120.92RM 747.24

Pada harga emas tulen RM 543.86 segram (14 Oktober 2026); emas 916 kira-kira RM 498.18 segram. Lihat harga emas hari ini.

Perkara yang perlu tahu

  • Lelong: jika tidak ditebus atau diperbaharui, emas dilelong; baki lebihan dipulangkan kepada anda.
  • Tawarruq sejak 2020: Majlis Penasihat Syariah BNM memutuskan struktur qard, rahn, wadiah dan ujrah tidak memenuhi Dokumen Polisi Rahn bagi institusi kewangan Islam.
  • Pajak gadai konvensional boleh mengenakan hingga 2% sebulan atas pinjaman.
  • Emas yang diterima biasanya 18K hingga 24K; semak dengan penyedia.
  • Emas simpanan yang dicagar masih tertakluk kepada zakat; kira dengan kalkulator zakat emas.

Sumber

Penafian: Anggaran. Setiap penyedia menilai emas dengan harga segram sendiri dan boleh mengubah kadar; sahkan di kaunter sebelum mencagar.

Soalan lazim

Berapa upah simpan Ar-Rahnu?

TEKUN RM0.50, YaPEIM Care RM0.75 dan YaPEIM Bisnes RM1.00 setiap RM100 nilai emas sebulan. Bank Muamalat dan Bank Islam tidak mengenakan upah simpan; mereka mengenakan kadar keuntungan tawarruq hingga 11.25% setahun atas jumlah pembiayaan.

Berapa saya boleh pinjam dengan emas 10 gram 916?

Pada harga emas tulen hari ini, 10 g emas 916 bernilai kira-kira RM 4,981.76. Kebanyakan penyedia membiayai hingga 80% nilai itu. Harga segram setiap penyedia biasanya lebih rendah daripada harga pasaran, jadi jumlah sebenar mungkin kurang.

Berapa caj Ar-Rahnu untuk 6 bulan?

Bagi 10 g emas 916 pada pembiayaan 80% hari ini: Bank Muamalat RM 224.16, TEKUN RM 149.46 dan YaPEIM Care RM 224.16 untuk 6 bulan. Kedai pajak gadai konvensional boleh mengenakan hingga RM 478.25 bagi pinjaman yang sama pada 2% sebulan.

Apa beza Ar-Rahnu bank dan bukan bank?

Sejak 1 Februari 2020, bank Islam mesti menggunakan tawarruq dan mengenakan kadar keuntungan atas pembiayaan. Pengendali bukan bank seperti TEKUN dan YaPEIM masih mengenakan upah simpan atas nilai emas. Upah simpan RM0.75 pada pembiayaan 80% sama dengan 11.25% setahun atas pembiayaan.

Berapa lama tempoh Ar-Rahnu?

TEKUN, YaPEIM Care dan YaPEIM Bisnes: 6 bulan, boleh diperbaharui. Bank Muamalat dan Bank Islam: hingga 18 bulan. Bayar caj dan perbaharui sebelum tamat tempoh untuk mengelak lelongan.

Apa berlaku jika saya tidak tebus emas Ar-Rahnu?

Selepas tempoh dan notis, emas dilelong. Hasil lelongan menjelaskan pembiayaan dan caj, dan baki lebihan dipulangkan kepada anda; keputusan Majlis Penasihat Syariah BNM mewajibkan perkara ini dinyatakan dalam terma produk.

Adakah Ar-Rahnu lebih murah daripada pajak gadai biasa?

Biasanya ya. Kedai pajak gadai konvensional boleh mengenakan hingga 2% sebulan (24% setahun) atas pinjaman, berbanding kira-kira 7.5% hingga 15% setahun bagi Ar-Rahnu yang disenaraikan di sini.

Iklan